Inteligentne rozwiązania (inteligentny dom)

Oznacza to wysoko zaawansowany technicznie system zarządzania domem, za pomocą nowoczesnej instalacji elektrycznej i elektronicznej, która całkowicie dopasowuje się do potrzeb i oczekiwań właściciela, ułatwiając mu jednocześnie codzienne życie.
Za pomocą czujników i detektorów system może reagować na wszystkie zmiany środowiska zachodzące wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, co powoduje maksymalne zapewnienie komfortu, bezpieczeństwa i jego funkcjonalności oraz prowadzi do zminimalizowania kosztów eksploatacji domu (np. automatyczne sterowanie ogrzewaniem czy oświetleniem).
Inteligentną instalację można programować w dowolny sposób przypisując dowolne funkcje do włączników, pilotów czy telefonu. Za ich pomocą można sterować całą elektryką, klimatyzacją, ogrzewaniem, oświetleniem, zabezpieczeniami, alarmem, monitoringiem, sprzętem audio i video, w zaplanowany przez właściciela sposób.
Właściciel może również całkowicie kontrolować wszystkie powyższe systemy za pośrednictwem paneli dotykowych, komputera, jak również przez Internet, z każdego miejsca na Ziemi.
Można zaprogramować wszystko co będzie przez właściciela wymyślone i poprawi komfort użytkowania domu. Oprogramowanie można dowolnie modyfikować bez ingerencji w instalację, w zależności od potrzeb lub pomysłów właściciela. Architektura systemu pozwala na jego rozszerzenie o nowe urządzenia. Partnerem technologicznym naszej firmy jest polski producent inteligentnych rozwiązań, firma Deimic z siedzibą w Toruniu.

Nasz dom w standardzie ma rozprowadzoną instalację (okablowanie) pod inteligentny dom. Kilka szczegółów na ten temat poniżej.

Elastyczność

Inteligentny budynek daje użytkownikowi możliwość zmiany funkcji i lokalizacji sterowania poszczególnych urządzeń w już eksploatowanym systemie. Dzięki temu jeśli po pewnym czasie lokator stwierdzi, że żyrandol w salonie chciałby włączać także z kuchni, wprowadzamy taką zmianę bez ingerencji w okablowanie czy lokalizację włączników — operacja ta ogranicza się do przeprogramowania systemu. Całość systemu sterowana za pomocą włączników oraz tabletu lub telefonu komórkowego wyposażonego w system Android oraz iOS. System Deimic One jest również jedynym systemem, w którym zmiana funkcji odbywa się bez ingerencji instalatora – zrobimy to samodzielnie, a każda taka zmiana zajmie jedynie kilkadziesiąt sekund.

Sterowanie oświetleniem

Podstawową funkcją sterowania instalacją inteligentnego budynku jest manipulowanie oświetleniem. Użytkownik może sterować w trybie załącz/wyłącz (on/off) lub w trybie ściemniania/rozjaśniania (regulacja natężenia światła). Ponadto może wydawać polecenia indywidualnie dla pojedynczych opraw oświetleniowych, dla ich grup oraz w sposób mieszany (np. pierwszy przycisk włącza/wyłącza wszystkie lampy w pomieszczeniu, a kolejne regulują pojedyncze źródła). Sterowanie jest możliwe z dowolnego miejsca w domu lub zdalnie z dowolnego miejsca na ziemi.

 Sceny użytkownika

Własne sceny użytkownika oraz pełna dowolność ich tworzenia to jeden z najważniejszych punktów automatyki budynkowej. To właśnie ten prosty element pozwoli nam przemienić nasz salon w salę kinową. Za pomocą jednego przycisku system może zgasić światło główne, zapalić oświetlenie nastrojowe, opuścić ekran projektora oraz uruchomić kino domowe. Innym świetnym przykładem jest scena wyjścia z domu, gdzie za pomocą jednego przycisku zamkniemy wszystkie rolety, zgasimy wszystkie światła oraz wyłączymy różne urządzenia np. żelazko. W tym ważnym momencie uzbrojony zostanie również system alarmowy.

Sterowanie ogrzewaniem

Inteligentny dom daje możliwość dokładnej regulacji temperatury w pojedynczych pomieszczeniach, niespotykaną w klasycznej instalacji grzewczej. W pojedynczych pokojach (lub strefach) rozmieszczane są czujniki temperatury, które wykorzystywane są przez system do regulacji elektrozaworami grzewczymi. Użytkownik może ustawić temperaturę, gdy pomieszczenie jest wykorzystywane, niezależnie od nastaw temperatury dla pomieszczenia nieużywanego w danej chwili oraz temperaturę nocną. Ponadto może wybierać godziny, w których dane tryby mają obowiązywać. Idealnym przykładem może być zdalna zmiana temperatury np. w momencie gdy stwierdzimy, że będziemy w domu szybciej niż wcześniej zakładaliśmy.

Sterowanie klimatyzacją

Dom inteligentny integruje sterowanie także klimatyzacją. Sterowanie odbywa się analogicznie do sterowania ogrzewaniem. Możliwy jest wpływ na rozległe instalacje oparte np. o wodę lodową, jak i na często spotykane w budownictwie jednorodzinnym splity. Zmiana parametrów odbywa się przy pomocy tych samych sensorów, co w wypadku ogrzewania.

Sterowanie roletami, zasłonami

Dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń, możliwe jest (przy pomocy tych samych sensorów, które już sterują oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją) sterowanie pracą rolet zewnętrznych, żaluzji wewnętrznych, markiz czy zasłon. Zaprzęgnięcie inteligentnej instalacji do sterowania tymi elementami pozwala również na ich automatyczne otwieranie i zamykanie:

  • o określonych porach dnia,
  • w zależności od stopnia nasłonecznienia i temperatury w pomieszczeniu,
  • przy uwzględnieniu opadów i wiatru,
  • w sytuacjach nadzwyczajnych, jak pożar czy napad.

Sterowanie nagłośnieniem

Dom wyposażony w system inteligentnej instalacji nie tylko ułatwia codzienne życie, ale także wpływa na jego komfort. Dzięki wbudowanym w ściany głośnikom możesz delektować się muzyką wszędzie tam, gdzie masz na to ochotę, bez konieczności przenoszenia z pokoju do pokoju całej Twojej muzycznej biblioteki. Możesz słuchać też radia oraz plików MP3.

Symulacja obecności

Bardzo ciekawą a zarazem ogromnie przydatną funkcją jest symulacja obecności. Dzięki niej osoby obserwujące Twój dom, gdy Cię w nim nie ma, będą miały wrażenie, jakby ktoś tam przebywał. Twój dom symuluje Twoje zachowania, uwzględniając np. zapalanie i gaszenie oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach, odsuwanie i zasuwanie zasłon, uruchamianie fontanny w oczku wodnym.

Różne pory, różne zachowanie domu

System może pamiętać, że gdy idziesz w nocy do łazienki, jedno dotknięcie klawisza przy łóżku powinno rozświetlić przytłumionym światłem drogę do niej. Gdy bezpiecznie do niej trafisz, zastaniesz również przytłumione oświetlenie. Możesz oczywiście zmienić poziom jasności.

Nieskończone możliwości

Możliwości wykorzystania inteligentnej instalacji jest tyle, ile potrzeb. Możemy spełnić wszystkie Twoje oczekiwania wobec inteligentnego domu.

Oszczędności systemu

Dlaczego warto wybrać system inteligentnego domu Deimic One? Zainstalowanie systemu powinno być traktowanie nie jako koszt, a jako inwestycję. Wybierając to rozwiązanie okaże się, że nie musimy kupować dodatkowych elementów jak np. sterowniki do rolet, naścienne termostaty czy sterowniki rekuperacji. Okaże się również, że zakup nie jest również tak kosztowny jak nam się pierwotnie wydawało właśnie dlatego, że elementy które do tej pory były uznawane za wymagane, teraz są zbędne. Dodatkowo pozwala nam to zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy!

Chcę wiedzieć więcej!

Wszelkie szczegóły dotyczące systemu mogą Państwo znaleźć na stronie www.deimic.pl lub pod numerem telefonu +48 886 660 909. Z przyjemnością zaprosimy Państwa również do showroom’u w Toruniu.